Reforma Unii Europejskiej jest w interesie Polski. Czas skończyć z unijnym liberum veto

Tak jak Rosji carskiej zależało na utrzymaniu zasady liberum veto w Sejmie I Rzeczypospolitej, tak dziś Rosji Putina zależy na liberum veto w Radzie Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej. Rosja nie chce silnej Unii, woli Europę rozbitą na indywidualne państwa, aby z niektórymi się poukładać, a inne zdominować.

Marcin Święcicki

Schuman i de Gasperi, obaj kandydaci na świętych, byli orędownikami powołania Europejskiej Wspólnoty Politycznej i Europejskiej Wspólnoty Obronnej, które to inicjatywy szły dalej w tworzeniu ponadnarodowych struktur niż obecne propozycje „federalizacji” Unii. Obie inicjatywy upadły we francuskim Zgromadzeniu Narodowym w 1954 roku głosami komunistów i gaulistów.

Były niuanse. Altiero Spinelli chciał odgórnie narzucić Europie federalną konstytucję, państwa narodowe uważał za źródło nieszczęść. Schuman i Monnet byli za federalizmem rozwijanym segmentami, doceniali znaczenie i historyczne zakorzenienia państw narodowych; ich koncepcja okazała się skuteczniejsza, ale wymaga następnych kroków.

Artykuł ukazał się w Rzepospolitej 21.11.2023. Czytaj całość.

Publikacje Forum i jego uczestników:

Wiadomość w butelce: „Save Your Souls”

Paweł Kasprzak:

Żyjemy w takiej części świata, którą wkrótce być może Europejczycy oznaczą na mapach, jak to kiedyś robili Rzymianie: „tu żyją lwy”. Istotnie, jest ich tu pełno i są groźne. Zanim nas zjedzą, wiadomość w butelce, którą ktoś być może znajdzie: „lwy żyją wszędzie, uważajcie”.

Czytaj »